Skoki narciarskieSport

Dlaczego skoki narciarskie są tak popularne w Polsce?

Dlaczego skoki narciarskie są tak popularne w Polsce?

W ostatnim czasie z każdej strony dopływają do nas informacje o skoczkach narciarskich, zawodach, medalach, o nadchodzących imprezach sportowych w którym skoki narciarskie odgrywają główną rolę. Czym ten sport zasłużył sobie na taką popularność w naszym kraju?

Zacznę od historii tego sportu, a jest ona niedługa bo tak naprawdę zaczyna się w XIX wieku w Norwegii.
Już wtedy próbowano skakać, na skoczniach własnej roboty, które zazwyczaj nie umożliwiały skoczkom na oddanie lotu dłuższego niż 20 metrów. Pierwsza oficjalna skocznia powstała w 1910 we Lwowie, już od początku możemy zaobserwować polski akcent gdy 15 lat później zrealizowano pomysł budowy skoczni w Zakopanem, gdzie jak na współczesne czasy skok 36 metrowy (pierwszy rekord polski, a także zwycięski skok) był nie lada wyczynem.
Rok wcześniej skoki narciarskie włączono do konkurencji podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

Rewolucją w skokach narciarskich jest nazywana sylwetka ” V ” która ówcześnie budziła wiele kontrowersji, zapoczątkował ją Jan Boklöv w 1985 roku. Szwed otrzymywał niskie noty, natomiast jego skoki były znacznie dłuższe od przeciwników, którzy skakali metodą w której narty są równoległe do siebie. Dopiero 7 lat później uznano oba style za dozwolone, metoda szweda dostała aprobatę innych skoczków, którzy wkrótce zaczęli sami jej używać, skutkując znacznie dalszymi skokami.
W skokach narciarskich Polacy mają nie mały wkład, już w 1935 roku padł rekord świata przez Stanisława Marusarza który oddał skok na odległość 95 metrów.
Pół wieku później Piotr Fijas oddał skok na Letalnicy, w którym osiągnął odległość 194 metrów.
Wspomniany zawodnik był fenomenem polskich skoków narciarskich, zdobył 3 miejsce na mistrzostwach świata w lotach z notą łączną 704, 5 pkt, tracił wtedy do ówczesnego zwycięzcy Armina Kogera 37 punktów.
Do Piotra Fijasa należy wiele osiągnięć, które ciężko opisać w jednym artykule.

W ten sposób przechodzimy do meritum, czyli jednego z najlepszych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny, multimedalisty olimpijskiego, uznany za najlepszego polskiego sportowca pierwszej dekady XXI wieku – Adama Małysza. Nie bez powodu mówiło się o nim, że drugiego takiego nie będzie. Do niego należą takie osiągnięcia jak czterokrotne zwycięstwo na mistrzostwach świata, pięciokrotna kryształowa kula, zwycięstwo turnieju czterech skoczni (prestiżowy konkurs, odbywający się co roku na 4 skoczniach między dwoma państwami: Niemcami a Austrią)
Do niego również należą 3 srebra na igrzyskach olimpijskich oraz brąz, niestety nie udało mu się nigdy wygrać tego konkursu.
Tak naprawdę to Adam Małysz spopularyzował na tyle skoki narciarskie w Polsce, że jest to jeden z najchętniej oglądanych dziedzin sportowych. Adam Małysz zakończył karierę w 2011 roku, czym zasmucił całą społeczność skoków.

Wtem przechodzimy do skoczków którzy zachwycają po dziś dzień, mowa przede wszystkim o Kamilu Stochu, Piotrze Żyle bądź Macieju Kocie.
Ten drugi został rekordzistą polski w 2012 roku, pokonując ówczesny rekord polski dokonany przez Adama Małysza 230, 5 metra, skacząc na odległość 232, 5 m. Rekord ten wyrównał rok później Kamil Stoch, a w 2015 podczas serii próbnej uzyskał odległość 238 metrów czyniąc tym samym jego indywidualnym rekordem oraz najdłuższym skokiem w historii Polski.
Kamil Stoch jest uznawany za godnego następce Adama Małysza, w 2013 roku został mistrzem świata na skoczni dużej, w tym samym sezonie zdobył Kryształową kule. W 2014 został dwukrotnym zwycięzcą igrzysk olimpijskich w Soczi. W obecnym sezonie tj. 2016/2017 wygrał turniej czterech skoczni.
Piotr Żyła znany z charyzmatycznych wypowiedzi, oraz specyficznego stylu bycia zadebiutował w 2006 roku.
Do tej pory na jego koncie są takie osiągnięcia jak: drugie miejsce w turnieju czterech skoczni, zwycięstwo ex aequo na skoczni dużej w Oslo, oraz 3 miejsce indywidualne na Mistrzostwach świata w Lahti, wcześniej dwukrotnie odbierał brąz drużynowo.
Skoczkiem który również ma na swoim koncie osiągnięcia medalowe jest Maciej Kot, dwukrotny zwycięzca zawodów pucharu świata, brąz mistrzostw świata z Val di Fiemme (konkurs drużynowy) Jego najlepszym sezonem można nazwać obecny 2016/2017, w którym zajmuje 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.
W kadrze A ( główna kadra występująca w zawodach PŚ) znajdują się również tacy zawodnicy jak Dawid Kubacki, Stefan Hula oraz Jan Ziobro.

Bezprecedensowo można stwierdzić, że skoki narciarskie to sport, który w Polsce ma ogromną rzeszę fanów, jaką nie mogą się poszczycić żadne inne kraje, popularność napędzały ciągłe sukcesy polskich skoczków narciarskich. Zawody Pucharu świata transmitowane są przez wiele stacji telewizyjnych m. in TVP1 oraz Eurosport.
Popularność na świecie napędza również fakt, iż konkursy odbywają się w wielu państwach, również w tych które nie mają historii związanej ze skokami narciarskimi, ani nie osiągają szczególnych sukcesów związanych z tym sportem.