Sport

Fakty o Igrzyskach Olimpijskich – tego nie wiedziałeś o największej imprezie sportowej

Fakty o Igrzyskach Olimpijskich – tego nie wiedziałeś o największej imprezie sportowej

Co cztery lata świat z pasją śledzi igrzyska olimpijskie, czyli największe mistrzostwa w różnych dyscyplinach sportowych. 

Na mapie sportowych wydarzeń igrzyska pojawiły się w 776 p.n.e w starożytnej Grecji. Zabawa wymyślona przez Greków stała się największym wydarzeniem naszych czasów.

Igrzyska nowożytne barona de Coubertin

Czas minął, a gry się zmieniły. Pierwsze gry przypominające współczesne gry miały miejsce w 1896 roku. Założył je Pierre de Coubertin, francuski biegacz i aktywista.

Uważał, że niedostateczna sprawność fizyczna uniemożliwiła jego rodakom wygranie wojny francusko-pruskiej, ale był przekonany, że sprawność fizyczną i siłę należy mierzyć pokojowo, w ramach olimpiady, a nie na froncie. Dlatego pierwsze igrzyska nowożytne odbyły się w ich historycznej ojczyźnie, w Atenach.

Znicz olimpijski płonie wiecznie

Olimpijski znicz pali się bez przerwy. Był już na całym świecie, na Concorde, a nawet w kosmosie. Jest  odporny na warunki atmosferyczne, może wytrzymać ekstremalne temperatury i wiatr wiejący do 70 km na godzinę. Gdyby jednak zdarzyło się, że zgaśnie, w zapasie jest pochodnia, zapalona od płomienia w Atenach.

Kilka nieznanych faktów o IO

  • Zanim zagrał Tarzana, amerykański aktor Johnny Weissmuller zdobył 5 złotych medali w pływaniu i brązowy medal w waterpolo w 1924 r. w Paryżu i 1928 r. w Amsterdamie.
  • Światowej sławy pediatra Benjamin Spock zdobył złoty medal w zawodach wioślarskich w Paryżu w 1924 roku
  • John Kelly, ojciec aktorki Grace Kelly, zdobył złoto w wioślarstwie w Antwerpii w 1920 roku.
  • Hollywoodzka aktorka Geena Davis rywalizowała jako członek amerykańskiej drużyny łuczniczej na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku