SportZdrowie

Jakie ćwiczenia pomagają zredukować stres?

Jakie ćwiczenia pomagają zredukować stres?

Dzisiejsze czasy charakteryzują dużą ilością osób, które żyją w stresie. Dotyka on coraz więcej młodszych osób, ale szczególnie dorosłe życie dostarcza wielu bodźców, które tak na prawdę podwyższają w organizmie poziom kortyzolu, który określa się jako hormon stresu.

Długotrwałe życie w napięciu prowadzi do wielu konsekwencji, w szczególności pogorszenia zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. Stres może powodować chociażby osłabienie działania układu odpornościowego. Dlatego warto zadbać o własne zdrowie poprzez aktywności fizyczne. Które z nich pozwolą na redukcję stresu?

Ćwiczenia i aktywności fizyczne, które pozwalają zredukować stres

Tak naprawdę podstawowym rodzaje aktywności fizycznej, która pozwoli zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne, jest spacer. Wystarczy 30 minut dziennie, by poprawić nie tylko własną kondycję, ale również zredukować stres. Spacer pozwala zrelaksować się, czy przysłowiowo „przewietrzyć umysł”. A niejednokrotnie to właśnie natłok myśli prowadzi do wzrostu stresu, czy napięcia.

Alternatywą dla spacerów może być bardzo popularny w ostatnim czasie nordic walking, który angażuje większą ilość mięśni do pracy, co przekłada się na bardziej efektywną redukcję stresu. Można także po prostu biegać. Używa się terminu „euforia biegacza”, który oznacza przypływ uczuć takich, jak radość, szczęście, czy euforia, które pojawiają się po wysiłku fizycznym, w tym bieganiu. Endorfiny to hormon szczęścia, który powstaje w wyniku wysiłku fizycznego. To bardzo ważny hormon, który pozwala redukować stres.

Tak na prawdę każdy rodzaj aktywności fizycznej, która prowadzi niejako do zmęczenia organizmu, pozwala również w walce ze stresem. Wybór zestawu ćwiczeń, czy rodzaju aktywności fizycznych jest często uwarunkowany indywidualnymi preferencjami. Doskonale sprawdzają się zarówno gry zespołowe, jak również joga, ćwiczenia na siłowni, czy nawet z własnym obciążeniem ciała.

Więcej o sposobach na relaks i zdrowym stylu życia, znajdziesz w serwisie: https://www.niecodzienne.pl/.