Sport

Podstawowe zasady morsowania

Podstawowe zasady morsowania

Coraz więcej osób zaczyna morsować. To wspaniała moda, za którą akurat warto podążać, by w ciekawy i zarazem efektywny sposób dbać o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd. Osoby początkujące przed swoim pierwszym wejściem do wody powinny jednak dowiedzieć się, jak morsować, aby było to dla nich bezpieczne i względnie przyjemne. Ile czasu człowiek może siedzieć w takiej chłodnej wodzie? Czy należy zanurzyć całe ciało włącznie z głową? Dlaczego morsy zwykle morsują w rękawiczkach i nie moczą swoich dłoni? Na te pytania należy znaleźć odpowiedzi jeszcze przed wejściem do wody.

To, ile czasu powinno się siedzieć w zimnej wodzie, jest kwestią bardzo indywidualną. Nie należy jednak narzucać sobie zbyt dużej presji. Pierwsze morsowanie może trwać nawet jedną minutę czy piętnaście sekund. Sukcesem będzie już samo ściągnięcie ubrań przy ujemnej temperaturze powietrza i zanurzenie chociażby wyłącznie nóg w zimnej wodzie. Z każdym kolejnym razem można będzie pokusić się o zwiększenie poziomu trudności aktywności. Zazwyczaj proces ten odbywa się naturalnie, dlatego też nawet początkującym morsom na pewnym etapie samo zanurzanie nóg przestaje wystarczać. Jest to idealny moment na to, by umieścić w chłodnej wodzie całe ciało.

Odwiedź nas również pod adresem https://gliwiceinfo.pl, żeby uzyskać jeszcze większe pokłady różnych faktów sportowych.

Można zanurzyć w niej nawet głowę, ale jest to jednak wariant przeznaczony raczej dla osób zaawansowanych. Tak naprawdę nie należy moczyć wyłącznie jednej części ciała, czyli dłoni, przez które ucieka z organizmu największa ilość ciepła. Przygotowanie do morsowania powinno więc obejmować zaopatrzenie się w grube i ciepłe rękawiczki, ewentualnie jakąś czapkę oraz specjalne buty do wody.

Jak często morsować? To pytanie też często zadają sobie osoby początkujące. Jeżeli morsowanie ma wywrzeć wyraźny wpływ na funkcjonowanie organizmu i cały układ odpornościowy, wypadałoby zajmować się nim przynajmniej raz w tygodniu, nawet na początku. Z czasem można to robić oczywiście coraz częściej. Zaawansowani morsują na ogół dwa lub trzy razy w tygodniu.