Pozostałe

Zalety i wady rowerów miejskich

Zalety i wady rowerów miejskich

Rowery na wynajem zostały stworzone po to, aby ułatwiać życie turystom oraz minimalizować korki na drogach. Dla wielu osób są one także ważnym elementem ekologicznego stylu życia. W największych miastach z rowerów na wynajem korzystają przede wszystkim osoby przyjezdne, które nie mają na miejscu swojego roweru.

Korzyści wynikające z wypożyczania roweru

Rozwiązanie to jest proste w stosowaniu. Ważną zaletą są niskie koszty, bo niekiedy można pojechać rowerem zupełnie za darmo. Aby korzystać z systemu wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej. Dobrze jest też ściągnąć sobie aplikację, która skraca i upraszcza proces wypożyczania. Korzystanie z zasady jest banalne: podchodzimy do wybranego roweru, poprzez aplikację skanujemy kod, zabezpieczenie otwiera się a my możemy ruszać w drogę. Gdy skończymy jazdę na dowolnej stacji, ustawiamy rower w stojaku i zapala nam się zielone światło co oznacza, że proces wypożyczenia zakończył się sukcesem. Jeśli chodzi o Warszawę to za pierwsze 20 minut nie płaci się nic, kolejna godzina kosztuje 1 zł a następna godzina 3 zł. Zaletą tego systemu jest fakt, że nie musimy kupować własnego roweru i nie martwimy się o jego serwisowanie i przechowywanie. Rower można wypożyczyć na jednej stacji a zdać na zupełnie innej, gdy akurat nam tak pasuje. Na krótkich dystansach tak przejażdżka będzie tańsza od komunikacji miejskiej.

Wady rowerów na wynajem

Największa wada rowerów na wynajem sprowadza się do tego, że nie znamy ich stanu technicznego. Dość często zdarza się wiec tak, że wybierzemy rower, który ma niedziałające hamulce albo wręcz przeciwnie, rower tak mocno hamuje, że przy dużej prędkości staje się to niebezpieczne. Gdy usterka uniemożliwia jazdę powinniśmy oddać rower i skorzystać z opcji „zgłoś usterkę”. O ile na danej stacji są inne rowery bierzemy więc kolejny egzemplarz, co niestety zabiera czas. Zanim ruszymy w drogę warto też sprawdzić czy w danym rowerze będziemy w stanie samodzielnie wyregulować wysokość siedziska. Dużą wadą tych rowerów jest fakt, że są one bardzo głośne, skrzypią oraz są ciężkie. W dużej części modeli nie ma typowego koszyka na zakupy. Swój plecak można przymocować specjalnymi gumkami, co nie jest wygodne.

Każdy, kto decyduje się wypożyczyć rower musi być świadomy tego, że nie jest to dobry środek lokomocji na okoliczność gdy się spieszymy albo co gorsze nie znamy miasta. Jeżdżenie po centrum Warszawy w praktyce często wygląda tak, że z roweru trzeba zsiadać i go prowadzić, bo na przykład chodnik jest zbyt wąski. Bardzo dużo czasu traci się na światłach. Przemieszczając się po dużych miastach koniecznie trzeba używać kasku bo jest to zwyczajnie niebezpieczne. Ruch rowerzystów jest duży i jeżdżą oni z naprawdę znacznymi prędkościami. Każdy, kto korzysta z systemu musi też liczyć się z tym, że w danym czasie może nie być rowerów do wypożyczenia albo w momencie chęci zdania roweru może okazać się, że brakuje wolnych stacji. Wtedy rower przypina się linką. Bardzo irytujące są też problemy z aplikacjami, w których są różne błędy i czasami nie można zakończyć wynajmu, co skutkuje naliczaniem opłat.

Kochamy sport i zdrową aktywność fizyczną, dlatego rekomendujemy również portal https://basketinfo.pl.