Sport

Jak pokonać wymówki, które powstrzymują cię od ćwiczeń?

Jak pokonać wymówki, które powstrzymują cię od ćwiczeń?

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają sportowcy, jest pokonanie wymówek, które powstrzymują ich od ćwiczeń. Kiedy nie chcesz trenować, twój umysł staje się kreatywny i wymyśla wymówki, które oddalą cię od ostatecznego celu i pozbawią cię wszystkich korzyści płynących z aktywności fizycznej.

Wymówki to powody, które sportowiec wymyśla, aby nie robić czegoś, na co w danym momencie nie ma ochoty. Celem jest próba usprawiedliwienia swojego zachowania i nie czucia się z tym źle.

To całkowicie uzasadnione, że nie zawsze masz ochotę na ćwiczenia, ale szukanie wymówek nie jest rozwiązaniem. Lepiej założyć, że nie masz dobrego dnia i zaplanować przyszłe treningi tak, aby nie stracić rytmu.

Jak pokonać wymówki, które powstrzymują cię od ćwiczeń?

Często problem z wymówkami nie polega na tym, że są one zaplanowane z dużym wyprzedzeniem, ale na tym, że nagle pojawiają się w myślach. Fakt, że są one niespodziewane, stwarza dodatkowe trudności, ponieważ trzeba sobie z nimi radzić w chwili, gdy się pojawiają, nie mogąc ich przewidzieć.

Jednym ze sposobów na pokonanie wymówek, gdy tylko zaczynają się pojawiać, jest ustalenie punktów bez powrotu. Polegają one na wyznaczaniu granic w codziennych czynnościach, tak aby w momencie ich wykonania trzeba było iść do przodu i nie można było się cofnąć.

Na przykład, gdy przygotowujemy się do wyjścia na siłownię lub pójścia pobiegać, dobrym punktem bez powrotu jest ustalenie, że gdy dana osoba założy buty, nie może się wahać i zostać w domu. Te punkty to sposób na wzmocnienie samodyscypliny.

Kontrola rozpraszaczy pochodzących z otoczenia

Wymówki są nie tylko wytworem umysłu sportowca, są również powodowane przez bodźce środowiskowe, które stają się rozpraszające, gdy chodzi o trening.

Chodzi o usunięcie zewnętrznych przeszkód, aby maksymalnie skupić się na swoim celu. Telefon komórkowy jest głównym czynnikiem rozpraszającym, który zagraża ciągłości sesji treningowych. Przez większość czasu sportowcy nie zdają sobie z tego sprawy, ale prawda jest taka, że telefon komórkowy kradnie mnóstwo czasu, który można by poświęcić na bardziej produktywne rzeczy. Inni skarżą się, że nie mogą skupić się w siłowniach, ćwicząc z innymi osobami, dlatego polecamy przeczytanie innego artykuły – czy domowe treningi mają sens.

Wyznaczaj małe cele na każdej sesji treningowej

Istnieje związek między motywacją a wymówkami. Gdy brakuje motywacji do pójścia na trening, wymówki zaczynają się umacniać. Dzieje się tak dlatego, że motywacja jest paliwem, które napędza sportowca. Jeśli go zabraknie, to wysiłek włożony w ćwiczenia jest mało prawdopodobny.

Motywacja może zwiększać się albo poprzez nagrody zewnętrzne (pieniądze), albo wewnętrzne (satysfakcja z robienia czegoś, co sprawia ci przyjemność). Zawsze lepiej skupić się na motywacji wewnętrznej, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wyznaczanie małych celów na każdym treningu.