SportZdrowie

Kontuzje, które zaważyły na karierze sportowe

Kontuzje, które zaważyły na karierze sportowe

W codziennej mowie używa się stwierdzenia, że sport to zdrowie. Niektórzy jednak szybko dodają, że tylko ten amatorski. W każdym razie uprawianie kontaktowych dyscyplin sportu i tych związanych z osiąganiem prędkości czy wysokości naraża zawodników na poważne urazy. Jakie kontuzje sportowe zahamowały wielkie kariery?

Niespełnione piłkarskie marzenia

Jednym z bardziej rozpoznawalnych francuskich piłkarzy jest Djibril Cisse. To napastnik, który rozpoczynał swoją karierę we Francji. Bramki strzelane dla Auxerre otworzyły mu drogę do dalszej kariery. Niektórzy eksperci są zdania, że miał zadatki na jednego z najlepszych napastników na świecie. Niestety rozwój spowolniły, a nawet zupełnie powstrzymały kontuzje sportowca.

Jednej z nich doznał w 2004 roku podczas meczu Liverpool kontra Blackburn. W trakcie rajdu prawą stroną boiska niefortunnie postawił stopę, przez co jego noga uległa złamaniu. Tylko natychmiastowa interwencja lekarza klubowego uchroniła go od amputacji. Do podobnej sytuacji doszło w meczu Francja – Chiny. W podobnej strefie boiska Cisse nagle upadł, chwytając się za złamaną kończynę. Mimo że od tych wydarzeń minęło wiele lat, zawodnik nadal odczuwa ból związany z licznymi urazami.

Czeski golkiper w kasku

Wielką karierę miał również czeski bramkarz Petr Czech. Większość swojej profesjonalnej przygody z futbolem spędził w londyńskiej Chelsea. Niestety nie wszystkie mecze będzie wspominał przyjemnie. Do takich na pewno zalicza się potyczka ligowa z Reading, podczas której został przypadkowo uderzony kolanem przez nadbiegającego zawodnika drużyny przeciwnej. Była to okropnie wyglądająca kontuzja piłkarza Chelsea.

Tylko natychmiastowa operacja sprawiła, że zawodnik szybko wrócił do zawodowego sportu. Jednak pewność siebie widoczna wcześniej mieszała się teraz z lękiem o odnowienie urazu. Aby do tego nie doszło, Petr nosił zawsze specjalny kask skonstruowany w ten sposób, by chronił go przed ponownym urazem.

Przerwana kariera w skokach

Większość osób interesujących się sportami zimowymi zna wesołego i zawsze uśmiechniętego skoczka narciarskiego, jakim jest Thomas Morgenstern. To austriacki zawodnik, który osiągnął olbrzymie sukcesy w tej dyscyplinie sportu. Podczas swojej kariery miał jednak wiele upadków, które kończyły się kontuzjami sportowca. Jedną z nich zaliczył w fińskim Kuusamo w sezonie 2003/2004. Młody skoczek w trakcie loteryjnego konkursu spowodowanego silnym wiatrem popełnił błąd na progu, czego skutkiem było uderzenie kręgosłupem o zeskok. Z tej opresji wyszedł jednak bardzo dzielnie.

W 2013 roku w niemieckim Titisee Neustadt uległ kolejnemu poważnemu wypadkowi. Podczas lądowania jedna z nart odjechała mu w lewo, co spowodowało uderzenie zawodnika o zeskok twarzą do ziemi. W wyniku tego zajścia stracił przytomność. Jednak najgorszy upadek, który powstrzymał dalszą karierę, miał w Kulm podczas tego samego sezonu. Po wyjściu z progu stracił równowagę i z całym impetem uderzył o zeskok. Efektem tego była kontuzja sportowca tj. uraz czaszki, płuc i zaniki pamięci. We wrześniu 2014 roku zakończył dalszą karierę.

To tylko 3 przykłady kontuzji sportowych, jakie przytrafiły się zawodnikom. Niektóre przerwały kariery inne nie. Za każdym razem jednak oznaczają dramat dla zawodnika i ogromny ból.