Sport

Alternatywne aktywności fizyczne dla siłowni

Alternatywne aktywności fizyczne dla siłowni

Ćwiczenia to jedno z najczęstszych postanowień, jakie podejmujemy w Nowym Roku. Chociaż najczęstszą opcją jest dołączenie na siłownie, jeśli nie lubisz przebywać w zamknięciu, nie czujesz się w pełni komfortowo, lub wolisz wydać pieniądze na inne rzeczy, istnieją różne alternatywy, aby uzyskać formę.

1. Spacery

Spacer jest jednym z najłatwiejszych i najzdrowszych sposobów na ćwiczenia. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie dbania o kondycję i może być dostosowany do każdego wieku i warunków fizycznych. Należy pamiętać, że spacer to nie przechadzka i aby ćwiczenie było efektywne musimy osiągać dobre tempo. Można zacząć od chodzenia 30 minut dziennie i stopniowo zwiększać trudność, intensywność i czas trwania ćwiczeń. Jeśli dodatkowo wykorzystamy pewne punkty na naszej trasie np. do pokonania schodów, korzyści zdrowotne zwielokrotnią się. Przeczytaj więcej o spacerach, jako alternatywnej formie sportu.

2. Wędrówka, trekking

Weekendy możemy wykorzystać na piesze wędrówki z przyjaciółmi lub rodziną, które są świetną zabawą i pozwalają nam cieszyć się naturą. Spacery w naturalnym środowisku, takim jak pola czy lasy, oddychanie świeżym powietrzem, oprócz korzyści fizycznych, mają również bardzo pozytywne skutki psychiczne: redukują stres, zwiększają pamięć i kreatywność. Piesze wędrówki to sport, który może być dostosowany do każdego wieku i warunków fizycznych, ale musimy pamiętać o kilku zaleceniach, takich jak planowanie trasy z wyprzedzeniem, dobre wyposażenie i ochrona przed słońcem, posiadanie przy sobie jedzenia, wody i małej apteczki oraz nie zapominanie o telefonie komórkowym w razie nagłych wypadków.

3. Parki z miejscami do ćwiczeń

Innym sposobem na ćwiczenie poza czterema ścianami siłowni jest chodzenie i trenowanie w parkach. Oprócz pni drzew, ławek i ścieżek do ćwiczeń, coraz więcej parków posiada stacje fitness, a w wielu z nich możemy znaleźć specyficzne meble, takie jak drążki równoległe, drążki do podciągania, ławki do brzuszków, trenażery eliptyczne i inne elementy, które pomogą nam zadbać o kondycję na świeżym powietrzu.

4. Taniec

Taniec, oprócz tego, że jest zabawą, jest formą ćwiczeń aerobowych wybieraną przez wiele osób, które są znudzone siłownią i wolą bardziej kreatywne zajęcia o bardziej społecznym wydźwięku. Taniec współczesny, klasyczny, jazz, stepowanie, salsa, tango… mamy wiele opcji dla wszystkich gustów i grup wiekowych.