Sport

Czy e-sport jest formą aktywności?

Czy e-sport jest formą aktywności?

Czy nowa odmiana sportu, jaką jest e-sport może być nazywana formą aktywności sportowej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od tego jak w dobie rozwoju elektroniki zdefiniujemy sport. Co do zasady poszczególne dyscypliny e-sportu nie różnią się regułami od swoich tradycyjnych odpowiedników. Inna jest tylko i wyłącznie forma.

Zasadniczo rywalizacja e-sportowa opiera się na grze sieciowej użytkowników połączonych sieciowo za pośrednictwem internetu na danej platformie gier. E-sport dynamicznie się rozwija i stopniowo w tej formie pojawiają się kolejne dyscypliny, w których rywalizują ze sobą o mistrzostwo gracze rozproszeni w różnych miejscach. Czy gra za pośrednictwem komputera może być rozpatrywana jako forma aktywności?

Aktywność sportowa w tradycyjnym rozumieniu wiąże się w sposób bezpośredni z wysiłkiem fizycznym. Sport angażuje, zależnie od dyscyplin, różne partie mięśni i towarzyszy mu wysiłek fizyczny. W przypadku e-sportu coś takiego jak fizyczna praca mięśni de facto nie ma miejsca z jednym wyjątkiem ruchu dłoni oraz rąk, które są najbardziej w to zaangażowane. Reszty mięśni w przypadku e-sportu generalnie nie używamy. W szczególnych przypadkach podczas uprawiania e-sportu angażowane są też nogi, jeśli używamy w podłączonych do komputera pedałów sterujących.

Jako formę aktywności można traktować wirtualne biegi bądź wyścigi rowerowe. Mając elektroniczną bieżnię lub rowerek stacjonarny w domu z możliwością podłączenia urządzeń komputerowych z łączem internetowym można odbywać wirtualne wyścigi i w ich trakcie używamy co do zasady tych samych mięśni i partii ciała co podczas biegu lub jazdy na rowerze w terenie. Jeśli dodamy do tego możliwość podłączenia okularów rzeczywistości wirtualny zyskujemy ogromny realizm podczas uprawiania tego rodzaju aktywności e-sportowej. W przypadku biegu na bieżni czy jazdy na rowerku stacjonarnym e-sport jest w największym stopniu przypomina swoją tradycyjną formę bez połączenia z siecią internetową za pomocą komputerów. Mimo podobieństw między sportem tradycyjnym a e-sportem pod względem reguł rywalizacji trudno co do zasady ten drugi nazwać formą aktywności ruchowej z uwagi na jego stacjonarny charakter.

E-sport znajdziemy też w niejednym kasynie bez depozytu na start i wielu innych kasynach internetowych. najczęściej dostępny jest wraz z bukmacherem online i sportem wirtualnym. A ponadto mamy też okazję zagrać w tysiące gier hazardowych od automatów online po gry stołowe, zdrapki, teleturnieje i loterie.